Jak często wymieniać igły w hafciarce?

W procesie produkcji haftu komputerowego elementy eksploatacyjne maszyny ulegają zużyciu. Należy zastąpić je nowymi, by utrzymać wysoką jakość haftu. Sprawdź, jak często należy wymieniać igły w hafciarce komputerowej.

Wymiana igły w hafciarce – o czym należy pamiętać?

Igły hafciarskie do hafciarek komputerowych zbudowane są z korpusu, kolby i ostrza. Na ostrzu znajduje się długi rowek, wybranie (znajdujące się z drugiej strony igły), oczko oraz czubek. Korpus z kolbą należy umieścić w gnieździe hafciarki. 

Podczas wymiany igły w hafciarce trzeba zwrócić uwagę na to, by każdą nową igłę (lub igły, jeśli jest to hafciarka wieloigłowa) zamontować w odpowiedni sposób. Wybranie powinno znajdować się z tyłu, na wszystkich igłach w jedną stronę. Wymianę należy zacząć od poluzowania gniazda i ostrożnego usunięcia zużytego elementu. Następnie wsuwa się nową igłę do hafciarki oraz dokręca, by zablokować ją w gnieździe.

Jaka jest żywotność igieł hafciarskich?

Żywotność igieł szacuje się na kilka do kilkudziesięciu godzin. Podczas pracy igły hafciarskie nagrzewają się i tępią.  Początkujący operatorzy hafciarki często zastanawiają się, jak często wymieniać igły hafciarskie, by nie dopuścić do ich stępienia i pogorszenia jakości haftu. W czasie intensywnej pracy większość igieł wymaga wymiany po kilku godzinach użytkowania.

Zobacz igły hafciarskie

Jak często wymieniać igły hafciarskie?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją pracę z hafciarkami komputerowymi, zastanawia się, jak często wymieniać igły, by zapewnić optymalną pracę maszyn. Optymalna żywotność igieł hafciarskich wynosi od 6 do 8 godzin. Dla zachowania najlepszych efektów i estetycznych ściegów producenci hafciarek komputerowych zalecają wymianę igły co 4 godziny.

Konsekwencje niewymieniania igieł

Brak regularnej wymiany igieł powoduje ich stępienie. Czubek igły przestaje być wystarczająco ostry i spłaszcza się. Na jego końcu tworzy się zadzior, który może uszkadzać i zaciągać materiał. Stępienie prowadzi też do powstania nieestetycznie wyglądających powiększonych dziurek na granicy haftu. 

Dodatkowym mankamentem może być częstsze rwanie nici spowodowane zużyciem się igły. Hafciarki pracujące zbyt długo ze zużytą igłą zatrzymują się co jakiś czas, co przedłuża czas pracy. Wymiana igieł zgodnie z zaleceniami producenta pozwala uniknąć wszystkich wymienionych wyżej niedogodności, co przekłada się na lepszy efekt końcowy oraz sprawną i szybką produkcję.

Regularna wymiana igieł w hafciarce komputerowej pozwala zachować dobre parametry pracy maszyny. Dlatego warto dbać o jakość elementów eksploatacyjnych, by utrzymać wysoką jakość haftu komputerowego.

Zapisz się do programu partnerskiego


Polary z haftem: najlepsze nici i stabilizatory dla perfekcyjnych rezultatów