Wiskoza czy poliester - co wybrać?

Classic konta Polyneon

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nici do haftu maszynowego. Najczęściej używane są nici wykonane z wiskozy lub poliestru. Jednak znalezienie szczegółowych informacji, które pomagają zrozumieć cechy i ograniczenia każdej z tych nici, bywa trudne. Dlatego stworzyliśmy ten praktyczny przewodnik. Dowiedz się, jakie są podobieństwa i różnice między nićmi poliestrowymi a wiskozowymi i do jakich zastosowań najlepiej się nadają.

Dlaczego istnieje wiele rodzajów nici do haftu?

Istnieje wiele rodzajów nici, by móc sprostać różnorodnym wymaganiom dotyczącym wyglądu haftu, dotyku, procesów produkcyjnych, konserwacji i użytkowania tekstyliów. Warto mieć na uwadze, że jeden rodzaj nici nie zawsze jest najlepszym wyborem dla każdego projektu.
Nici wiskozowe i poliestrowe mają swoje mocne strony i ograniczenia, które trzeba brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze najlepszej nici dla różnych typów projektów. Czasami każda z tych nici będzie wystarczająca do standardowego projektu, ale ważne jest, aby wiedzieć, kiedy nie należy używać której nici.

Materiały i wpływ na środowisko

Nici wiskozowe, Madeira Classic, zostały stworzone, aby naśladować jedwab, oferując naturalne cechy, 
niezwykłą miękkość i połysk. Pochodzą one z natury, ale są uważane za półsyntetyczne, ponieważ 
powstają z celulozy drzewnej przetwarzanej chemicznie. Najlepsze materiały pochodzą z 
certyfikowanych lasów, które są zarządzane w sposób odpowiedzialny.

Nici poliestrowe, Madeira Polyneon, są produktami syntetycznymi. Zostały stworzone z myślą o trwałości i odporności na chemikalia. Są najlepszym wyborem do ozdabiania produktów, które wymagają tych cech. Wybierając nici
poliestrowe, warto zwrócić uwagę na marki, które produkują je w certyfikowanych fabrykach 
oszczędzających zasoby.

Jakiego połysku potrzebujesz?

Nici wiskozowe mają subtelny, jedwabisty połysk, który dodaje głębi i wielowymiarowości projektom. Są idealne do stosowania przy zdobieniu kreacji modowych oraz dekoracji wnętrz. 
Nici poliestrowe mają bardziej intensywny i prosty blask, który jest świetny do wyrazistych projektów.

Jakiego odczucia oczekujesz?

Nici wiskozowe są miękkie i elastyczne, co sprawia, że świetnie nadają się do skomplikowanych wzorów i gęstych haftów. Są delikatne dla maszyny haftującej, nie powodują tarcia i nie pozostawiają resztek. 
Nici poliestrowe są twardsze i cięższe, co czyni je odpowiednimi do twardszych materiałów i solidnych aplikacji.

Na jakich materiałach będziesz haftować?

Nici wiskozowe są uniwersalne i świetnie sprawdzają się na różnych materiałach, od ciężkich po lekkie tkaniny. 
Nici poliestrowe są bardziej odpowiednie do produktów takich jak czapki, plecaki, naszywki i inne twarde materiały syntetyczne.

Jak będą prane haftowane tekstylia?

Nici poliestrowe są odporne na przemysłowe procedury czyszczenia, ciężkie detergenty, wybielacze i pranie kamieniami. 
Nici wiskozowe pozwalają na użycie standardowych detergentów bez wybielaczy. Obie nici wytrzymują wysokie temperatury prania do 95°C, ale wiskoza lepiej znosi wysokie temperatury prasowania.

Co mają wspólnego nici poliestrowe i wiskozowe?

Oba rodzaje nici są certyfikowane przez STANDARD 100 by OEKO-TEX® i produkowane w fabrykach certyfikowanych zgodnie z ISO 9001:2015. Oferują szeroki wybór kolorów i grubości, co pozwala na dokładne dopasowanie nici do projektu.

Teraz, mając tę wiedzę, możesz dokonać profesjonalnego wyboru, dodając wartość swoim tekstyliom. Niezależnie od tego, czy haftujesz standardowe wzory nićmi wiskozowymi czy poliestrowymi, wybierz odpowiednie nici i odkryj nowe możliwości haftu maszynowego.
 
Udostępnij ten wpis